Kürtlerin bağımsız devlet kurma hakkı!

Türkiye, Irak ve Suriye’nin demokratikleştirilmesi adına, “TC, Suriye ve Irak’ın birliği içerisinde, demokrasi içinde yaşama” projelerine inanan kalmadı ve bu teori şimd hayat tarafından tamamıyla çürütüldü. Bu yeni değil, bu devletler, I. dünya savaşından beri zaten bu yalanlarla Kürtleri kandırdılar! Bu saaten sonra, bu türden hayat dışı söylem ve taktiklerle zaman geçirmenin kimseye faydası yoktur.

Kürt soykırımlarının ve katliamlarının, Kürtlerin devletsizliği yüzünden gerçekleştiğini ve bu soykırım ve katliamların sorumlularının da demokratikleştirme adına Kürtleri yok etmeye çalıştıkları gerçeği, bu 4 devletin doğaları gereği Kürtleri ezmek zorunda olduğunu ne yazık ki bütün Kürtler yaşamış oldu. Eski durumu korumaya çalışmak, Kürt düşmanlarının seçtiği yoldur!

Suriye,Irak ve Türkiye’de Kürt, Alevi, Hir,stiyan, Şii ve Sünni toplulukları zorla bir arada tutmayı amaçlayan bu yapay sınırları korumak, Kürtlere ne kazandıracaktır? Irak ve Suriye zaten şu an fiilen yokturlar. Resmi anlamda bölünmeleri ise an meselesidir. Bu Kürt düşmanı çitleri savunmanın, Kürtlerin kendileri dışında bütün düşmanlara yaradığı her zamankinden daha netçe ortadadır…

Kürtlerin, Irak’la, Suriye ve Türkiye ile demokratik birliği gibi bir hayali savunmak tarihsel gerçekliklerden tamamen bihaber olmaktır. Bu, Türk Arap kültürünü, Türk Arap İslam sentezini tanımamak demektir. Arap ve Türkler hala, Kürtleri yok etem hayalindeler: Türkiye’de, devlet eliyle yürütülen Sünni Türk nüfusunun artırılmasına yönelik çeşitli söylemler, teşvikler ile Osmanlıcanın okullarda zorunlu ders yapılmasındaki çalışmalar varken, Arap ve Türkleri, isviçrelilerle karıştırmamak gerekir! Müslüman milletler böylesine bir demokrasiye asla izin vermezler. Herkesin kendi tabii sınırlarını çizmekle uğraştığı bu şartlarda, hala bu devletlerin Kürtler açısından meşruluğu ve birliğinden bahsetmek saçmalıktır.

Orta Doğu’daki vahşetten kurtulmanın yolu şu anda mümkün olmayan “devletsizlik” gibi ütopyaların peşinde koşmak değildir. Kendi güvenli ve bağımsız devletini kurmaktır. Kürtlerin ve Kürdistan’ın diğer bütün halklarının can güvenliğinin ve özgürlüğünün tek garantisi budur.
Türkiye’nin ve iran’ın temel hedefi mümkün olduğunca eski Irak-Suriye statükosunun korunması, Kürtlerin varlıksız durumunun devam etmesine yöneliktir. Kürtlerin ise karşı olması gereken, kendi devletlerine sahibi olma fikri değildir; Irak, Türkiye, Suriye, İran gibi katliamcı, baskıcı devletlerin varlığı olmalıdır.
Sınırları, 2 Albay tarafından çizilmiş ve 100 yılldır zorla bir arada tutulmaya çalışılan bir ülkeler için yapılacak en akıllıca şey, bu ülkelerde yaşayan halkların kendi kaderini tayin hakkına saygı duymaktır.

Yapay sınırlara ve bu yapay sınırların üzerine kurulan, hayatı kendi halkları için cehenneme çeviren Kürt düşmanı devletlere hayır! Fakat demokrasiyi yeşertmeye çalışan, Kürdistan gibi çoğulcu, özgürlükçü yönetimlere evet! Kürdistan’da kurulacak bir devlet ister federe, ister bağımsız olsun, orada yaşayan tüm halkları, yani tüm Kürdistan halklarını temsil edeceğine göre, ortadoğu için, Kürdistan’da yaşayan tüm halkların enternasyonal birliği için en iyi çözümdür.
Sevda Suner.   Haziran 2015

Lyon-France

Publicités

Laisser un commentaire

Entrez vos coordonnées ci-dessous ou cliquez sur une icône pour vous connecter:

Logo WordPress.com

Vous commentez à l'aide de votre compte WordPress.com. Déconnexion /  Changer )

Photo Google+

Vous commentez à l'aide de votre compte Google+. Déconnexion /  Changer )

Image Twitter

Vous commentez à l'aide de votre compte Twitter. Déconnexion /  Changer )

Photo Facebook

Vous commentez à l'aide de votre compte Facebook. Déconnexion /  Changer )

w

Connexion à %s